پلتفرم داربست

مجلس شبیه خوانی شازده کوچولو

پنجشنبه 11 اردیبهشت 1399 ساعت 22:00

پخش فیلم اجرا 
کرولایو داربست

«مجلس شبیه‌خوانی شازده کوچولو»​

«به یاد و بهانه درگذشت حسن عقیقی بازیگر نقش خلبان»


(بر اساس داستان شازده کوچولو نوشته‌ی آنتوان دوسنت اگزوپه‌ری)
طراح و کارگردان: علی‌اصغر دشتی
سراینده اشعار: محمد مطلق
موزیک:سعید نبئی
بازیگران: حسن عقیقی، علی عقیقی، حمیرا مظاهری، یونس لطفی، رامین سیاردشتی، مسعود حجازی‌مهر، هدایت هاشمی، میثم امیر اصلانی

بیشتر ازشانزده سال از ساخته شدن «مجلس شبیه‌خوانی شازده‌کوچولو» گذشته است. هنوز دانشجو بودم که شازده‌کوچولو را ساختم. حالا شانزده سال بزرگ‌تر یا شاید کوچکتر شده‌ام.هیچکدام از جوان ترهایی که با افتخار معلم‌شان بوده‌ام یا کسانی که در دهه گذشته به جمع مخاطبان اجراهای گروه دن‌کیشوت اضافه شده‌اند؛‌ اجرای شازده‌کوچولو را روی صحنه ندیده‌اند و فقط کسانی که تماشاگر اجرای «رپرتواری از آثار گروه دن کیشوت با رونمایی از محسن» در سال ۹۰ بوده‌اند دو قطعه از شازده‌کوچولو را تماشا کرده‌اند.مسیرهای مختلفی را در سال‌های بعد از شازده‌کوچولو پشت سرگذاشته‌ام پر فراز و نشیب و پر از شاید -درست -و قطعا -غلط-،اما من برآمده از مجلس شبیه‌خوانی شازده‌کوچولو هستم. هر بار که شازده کوچولو را می بینم تماشاگرش هستم نه سازنده‌اش.توضیحش بماند برای بعد.
اما...
«تعزیه» برای سوگ و تعزیت است.هرگز گمان نمی کردم روزی مجلس شبیه‌خوانی شازده کوچولو را به مناسبت «عزای» عزیزی نمایش دهم که خود جزو آفرینشگران آن مجلس شبیه بوده است.مجلس تعزیه‌ برگزار می‌شود تا آن‌ها که به «نیکی» قهرمانان‌شان ایمان دارند برای مرگ یا شهادت او سوگواری کنند و تزکیه شوند.حسن عقیقی بازیگر نقش خلبان مجلس شبیه‌خوانی شازده‌کوچولو؛ پنجشنبه گذشته به خاطر ابتلا به کرونا از دنیا رفت و کرونا اجازه سوگواری دست جمعی برای فراق او را نداد .مجلس شبیه‌خوانی شازده کوچولو در وصف مرگ خود خواسته اسطوره مدرن ادبیات ساخته شد و در صحنه پایانی خلبان(حسن عقیقی) در سوگ و فراق شازده‌کوچولو سوگوارانه می خواند.من به «نیکی» حسن عقیقی ایمان دارم و بدینوسیله شما را به مجلس هفتمین روز درگذشت او(یک انسان نیک)با تماشای مجلس شبیه‌خوانی شازده‌کوچولو دعوت می کنم.قهرمانان ما در این عصر به ما خیلی نزدیکند،برای من آنان که نیک‌ترند قهرمان‌ترند.اینجا زمین است، سیاره هفتم.حسن زمین را ترک کرده‌است.
«و در همین جا است که راز بزرگی نهفته‌است.[...]و هیچ آدم بزرگی هرگز نخواهد فهمید که این مسئله این همه اهمیت دارد!»۱
۱.از جملات پایانی کتاب شازده کوچولو 
با ترجمه محمدقاضی

زمان و محل اجرا: تهران، دوازدهمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر آیینی-سنتی، شهریور 1382
اجرای عموم: تهران، تئاتر شهر، تالار نو، اردیبهشت و خرداد 1383

*نسخه ای که پخش خواهد شد مربوط به نخستین اجرا در جشنواره آئینی سنتی است.در اجرای عموم خانم حمیرا مظاهری نقش گل سرخ را می خواندند.
 

محل برگزاری

آدرس: تهران، صفحه اینستاگرام پلتفرم داربست

موقعیت روی نقشه:خرید بلیت


مجلس شبیه خوانی شازده کوچولو

زمان

  • از پنجشنبه 11 اردیبهشت 1399 ساعت 22:00
  • تا شنبه 13 اردیبهشت 1399 ساعت 23:00

اطلاعات هنرمند

  • علی اصغر دشتی


طراحی و پیاده سازی وب سایت: سپانو دیتا